Keld Jensen
Keld Jensen har mere end 20 års international ledelses-, forhandlings og kommunikationserfaring fra bl.a. sin position som adm. direktør i et børsnoteret skandinavisk selskab og har undervist på Executive MBA på CBS i København. Han er formand for bestyrelsen på Centre for Negotiation på CBS samt medlem af bestyrelsen for DCMA (Danish Contract Management Association).
Han er mentor og bruger tid på unge nye leder og entreprenør talenter. Endvidere er han aktiv sparringspartner for "up and comming" virksomheder.
Keld Jensen har skrevet en lang række bøger om forhandlingsteknik og kommunikation, herunder den internationalt anerkendte Negotiating Partnership. Bogen er oversat til 4 sprog og udgivet i mere end 28 lande.
Derudover er Keld Jensen grundlægger af konceptet Kommunikativ Kompetence® Bogen af samme navn blev i 2002 kåret som en af Danmarks bedste managementbøger.
Han er associeret professor på flere internationale Executive MBA programmer og skriver en artikel serie for Financial Times samt European Business Forum (fælles organisationen for Europæiske MBA programmer).
Keld Jensen har rådgivet og trænet en bred vifte af førende danske og internationale virksomheder, organisationer og regeringer, deres medarbejdere og topledere, bl.a. Rolls Royce, Forsvaret, Vestas, BP-Amoco, FIH Erhvervsbank, Carlsberg, Vestas, Fondsbørsen, SAAB, Erichsson, Ernest & Young, DR, KMD, Volvo, AstraZeneca, NCC, Statoil, PricewaterhouseCoopers, Financial Times og TV2 Danmark
Ring på telefon 70275097 for yderligere oplysninger samt priser.














